MOLEKULÁRNÍ CATERING

Molekulární kuchyně
Molekulární kuchyně

Molekulární kuchyně připravuje pokrmy metodami známými spíše z laboratoří (emulgování, mražení tekutým dusíkem, přidávání různých látek rozkládajících strukturu suroviny, atd.), čímž vytváří naprosto nečekané pokrmy. Molekulární gastronomie (nově se také začíná prosazovat termín technoemociální kuchyně) používá stejné suroviny jako gastronomie klasická, ale zásadně se liší použitými postupy, například nízkoteplotní vaření ve vakuu Sous-vide.

 

 

 

Díky užívání technik, které by málokoho napadlo spojovat s vařením, je možné dosahovat zcela nových výsledků. V podstatě jde o vytváření naprosto nových skupenství, která chutnají jako dobře známé pokrmy. Tyto postupy jdou aplikovat i na nápoje a vytváří se takzvané molekulární koktejly, při jejich výrobě se používají techniky molekulární mixologie.

Pod pojmem molekulární kuchyně si zajisté spousta z Vás představí něco vědeckého spojené s chemií a biologií. Možná si říkáte, že jde o oku lahodící potraviny, které se ale zřejmě nedají jíst.

Není to však pravda. Molekulární gastronomie je propojení chemických a fyzikálních poznatků společně se znalostmi přípravy pokrmů. Jmenované obory spolu souvisí i v běžných jídlech a pomocí chemie a fyziky se dá vysvětlit proč má například majonéza pevnou konzistenci. V kulinářské praxi se cíleně přeskupují molekuly, aby došlo zajímavému efektu, jako je například změna skupenství, tvaru apod.

V molekulární kuchyni se připravují pokrmy ze surovin, které jsou běžně dostupné, upravují se však speciálním způsobem a tvarují do jiné podoby. Například lze z hovězího vývaru, který se ztuží, připravit těstoviny v podobě špaget. Ty se poté pouze ohřejí a podávají. Vy si pak myslíte, že konzumujete špagety, ty ale chutnají jako polévka.

Kaviár z okurky a volské oko z kokosu a pomerančového džusu

Častým jevem v této avantgardní kuchyni je změna skupenství jednotlivých surovin, nebo vytváření různých gelů z již připravených pokrmů. Takováto jídla chutnají stejně, jako byste je konzumovali v původní podobě, avšak vypadají zcela jinak. Je možné například připravit kaviár pro vegetariány z okurek nebo máty, jedlou hlínu nebo kouřící drink. Zkušení kuchaři umí přichystat také pokrm, který vypadá jako volské oko, není však vyroben z vejce, ale z kokosu a pomeranče. Velmi oblíbené jsou také amarouny, které můžete znát z českého seriálu Návštěvníci. Výjimkou nejsou ani míchané drinky jako je například mojito a B52 servírované v pevném skupenství.

V molekulární gastronomii se více než pánve a hrnce používají injekční stříkačky a tekutý dusík. Je však nutné připomenout, že se během přípravy pokrmů suroviny nijak neznehodnocují chemikáliemi apod. Právě naopak, molekulární kuchyně je založena na čerstvých surovinách a pečlivé práci kuchaře.

Z důvodu nových zážitků během konzumace molekulárních pochutin, se stává velmi oblíbený také molekulární catering, který obohacuje firemní večírky, rodinné oslav nebo narozeninové párty. Pokud Vás molekulární gastronomie oslovila, kontaktujte nás a domluvte si kompletní cateringové služby včetně molekulární kuchyně.

Catering pro vaši akci

Rádi pro Vás připravíme velmi netradiční catering v podobě "molekulární kuchyně" při kterém zapojíte všechny své smysly a necháte se okouzlit uměním molekulární kuchyně za pomoci tekutého dusíku a dalších přírodních ingrediencí, Rádi vám nabídneme i molekulární koktejly.

Dále umíme zajistit tradiční catering ve smyslu obložených talířů, fingerfood, sendvičů, pečených a smažených mas atd.

Pro náročné jedince jsme schopni připravit velmi netradiční "extrémní catering", který se skládá například z hmyzu, pečených hadů. krokodýlů, zebry, bizonů atd.

Zaujala Vás nabídka? Neváhejte a využijte náš formulář.

Fotogalerie

Poptávka

Mohlo by Vás zajímat v kategorii Rauty a bankety

Vytvořil Tobiáš Potoček 2011